169k views
2 votes
Craig bought 4.5 pounds of ground beef for $29.25. What is the unit price of the ground beef?

User Mintz
by
4.6k points

1 Answer

6 votes

Answer:

the answer would be 6.50

Explanation:

unit price is the price for 1 pound in this example, to find it you have to divide 29.25 by 4.5 which would give you 6.50, hope this helps!

User Markthekoala
by
5.2k points