121k views
4 votes
If it costs $5.25 for a 1 pound 3 ounces of beef, how much will it cost for 8 pounds?

PLZZZ ANSWER QUICK! I HAVE NO IDEA HOW TO DO THIS!!

User Tamikka
by
5.4k points

1 Answer

4 votes

Answer:

$35.84

Explanation:

1 lb = 16 oz

16 + 3 = 19

5.25/19 = $0.28 per oz

16 x 8 = 128

128 x 0.28 = 35.84

User Kiran Kulkarni
by
4.9k points