The question is incomplete. Here is the complete question.
Lightning bolts can carry currents up to approximately 20kA. We can model such a current as the equivalent of a very long, straight wire.
(a) If you were unfortunate enough to be 5.5m away from such a lightning bolt, how large a magnetic field would you experience?
(b) How does this field compare to one you would experience by being 5.5cm from a long, straight household current of 5A?
Answer: (a) B = 7.27 x 10⁻⁴ T
(b) Approximately 40 times higher than a household one.
Explanation: Using Biot-Savart Law, the magnetic field in a straight, long wire is given by

where:
(permeability of free space) =
T.m/A
(a) If lightning bolt is compared to a long and straight wire, then magnetic field is

B = 7.27 x 10⁻⁴ T
The magnitude of magnetic field in a lightning bolt is 7.27 x 10⁻⁴ T
(b) Magnetic field in a household wire will be

B = 1.82 x 10⁻⁵ T
Comparing fields:
≈ 40
The filed for a lightning bolt is approximately 40 times higher than for a household wire.