Answer:
225miles
Explanation:
velocity is the change in displacement with respect to time
Speed Δv = Δd/t
Δd = tΔv
Δv is the change in speed
t is the time taken 3 hours
Substitute the given parameters into the formula;
Using the pythagoras theorem to get the change in velocity
v² = 60²+45²
v² = 3600+2025
v² = 5625
v = √5625
v = 75miles/hour
Substitute the gotten values inti the formula;
Δd = tΔv
Δd = 3*(75)
Δd = 225miles
The distance between them be changing by 225miles after 3 hours