100k views
0 votes
CHEMISTRY! 50 POINTS! What is the original pressure of 20.0L of compressed gas if the pressure changes to 560.0mmHg when the volume is decreased to 15700mL?

User Xsilmarx
by
7.1k points

1 Answer

5 votes

Answer:

The answer is 439.60 mmHg

Step-by-step explanation:

To find the original pressure we use the formula for Boyle's law which is


P_1V_1 = P_2V_2

where

P1 is the initial pressure

P2 is the final pressure

V1 is the initial volume

V2 is the final volume

Since we are finding the original pressure


P_1 = (P_2V_2)/(V_1) \\

From the question

V1 = 20 L = 20,000 mL

P2 = 560.0mmHg

V2 = 15700mL

We have


P_1 = (560 * 15700)/(20000) = (8792000)/(20000) = (2198)/(5 ) \\

We have the final answer as

439.60 mmHg

Hope this helps you

User Jwsample
by
7.0k points