Answer:
There are 0.017252 moles in SnO2
Step-by-step explanation:
n= m/M
n=2.6/(118.710 + 2(16))
n= 2.6/150.71
n= 0.017252
Remeber to round based on the significant digits in the question.
7.8m questions
10.4m answers