222k views
3 votes
Find the unit rate: $23.96 for 4 pounds

1 Answer

4 votes

Answer:

5.99 dollars per pound

Explanation:

Convert to a decimal by dividing the numerator by the denominator.

User Olubunmi
by
5.2k points