menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
On a farm, the farmer decides to give pizza to her 15 ducks as a special treat. She orders 3 pizzas, and the total price is $23.46. What is the unit price of each pizza? (4 poin…
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
On a farm, the farmer decides to give pizza to her 15 ducks as a special treat. She orders 3 pizzas, and the total price is $23.46. What is the unit price of each pizza? (4 poin…
asked
Nov 6, 2021
92.2k
views
3
votes
On a farm, the farmer decides to give pizza to her 15 ducks as a special treat. She orders 3 pizzas, and the total price is $23.46. What is the unit price of each pizza? (4 points)
Group of answer choices
$70.38
$5.00
$1.56
$7.82
Mathematics
middle-school
Moveson
asked
by
Moveson
7.9k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
3
votes
It’s D, because $23.46 divided by 3 would be $7.82.
Varlotbarnacle
answered
Nov 7, 2021
by
Varlotbarnacle
9.0k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
6
votes
Answer:$7.82
Explanation:
Brunie
answered
Nov 13, 2021
by
Brunie
8.5k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Nov 7, 2017
221k
views
on a farm, the farmer decides to give pizza to her 18 ducks as a special treat. she orders 3 pizzas, and the total price is $26.28. what is the unit price of each pizza? $4.38 $8.76 $23.28 $78.84
Lahiru Amarathunge
asked
Nov 7, 2017
by
Lahiru Amarathunge
8.0k
points
Mathematics
high-school
2
answers
0
votes
221k
views
asked
Jan 3, 2017
348
views
on a farm,a farmer decides to give pizza to her 15 ducks a a treat.she orders 3 pizzas,and the total price is $23.46.What is the unit price for each pizza
Sebastian Siemens
asked
Jan 3, 2017
by
Sebastian Siemens
9.0k
points
Mathematics
middle-school
2
answers
4
votes
348
views
asked
May 15, 2018
29.5k
views
On a farm, the farmer decides to give pizza to her 15 ducks as a special treat. She orders 3 pizzas, and the total price is $23.46. What is the unit price of each pizza?
Suresh B
asked
May 15, 2018
by
Suresh B
7.8k
points
Mathematics
middle-school
2
answers
3
votes
29.5k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org