199k views
5 votes
A package of 4 pairs of isulated gloves costs $33.96. what is the unit price of gloves​

1 Answer

5 votes

Answer:

8.49 per pair/pack of gloves

Explanation:

i got this by taking 33.96 divided by 4 so i could find out how much for one pair

User GlorifiedHacker
by
5.6k points