77.2k views
1 vote
A student reacts 5.0 g of sodium with 10.0 g of chlorine and collect 5.24 g of sodium chloride. What is the percent yield of this combination reaction

User StephanS
by
6.5k points

1 Answer

3 votes

Answer: The percent yield of this combination reaction is 41.3 %

Explanation : Given,

Mass of
Na = 5.0 g

Mass of
Cl_2 = 10.0 g

Molar mass of
Na = 23 g/mol

Molar mass of
Cl_2 = 71 g/mol

First we have to calculate the moles of
Na and
Cl_2.


\text{Moles of }Na=\frac{\text{Given mass }Na}{\text{Molar mass }Na}


\text{Moles of }Na=(5.0g)/(23g/mol)=0.217mol

and,


\text{Moles of }Cl_2=\frac{\text{Given mass }Cl_2}{\text{Molar mass }Cl_2}


\text{Moles of }Cl_2=(10.0g)/(71g/mol)=0.141mol

Now we have to calculate the limiting and excess reagent.

The balanced chemical equation will be:


2Na+Cl_2\rightarrow 2NaCl

From the balanced reaction we conclude that

As, 2 mole of
Na react with 1 mole of
Cl_2

So, 0.217 moles of
Na react with
(0.217)/(2)=0.108 moles of
Cl_2

From this we conclude that,
Cl_2 is an excess reagent because the given moles are greater than the required moles and
Na is a limiting reagent and it limits the formation of product.

Now we have to calculate the moles of
NaCl

From the reaction, we conclude that

As, 2 mole of
Na react to give 2 mole of
NaCl

So, 0.217 mole of
HCl react to give 0.217 mole of
NaCl

Now we have to calculate the mass of
NaCl


\text{ Mass of }NaCl=\text{ Moles of }NaCl* \text{ Molar mass of }NaCl

Molar mass of
NaCl = 58.5 g/mole


\text{ Mass of }NaCl=(0.217moles)* (58.5g/mole)=12.7g

Now we have to calculate the percent yield of this reaction.

Percent yield =
\frac{\text{Actual yield}}{\text{Theoretical yield}}* 100

Actual yield = 5.24 g

Theoretical yield = 12.7 g

Percent yield =
(5.24g)/(12.7g)* 100

Percent yield = 41.3 %

Therefore, the percent yield of this combination reaction is 41.3 %

User Techdreams
by
8.1k points