Answer:
0.98
Explanation:
Prob (Ball target & prize ) = 0.74
Prob (Ball no target & no prize) = 1 - 0.74 = 0.26
Three Balls : Prob (atleast 1 prize) = 1 - Prob (No ball target & no price)
= 1 - (0.26)^3
= 1 - 0.017576
= 0.982424
7.8m questions
10.5m answers