36.4k views
2 votes
.

You want to buy some rice.
A 7-ounce package costs $2.31. A 12-ounce package costs $4.20.
A 22-ounce package costs $7.04. Which package is the best buy?

1 Answer

3 votes

Answer:

The 12-ounce package

Explanation:

Divide the ounces by the cost to find out the cost per ounce-

7 ÷ 2.31 = 3.03 per ounce

12 ÷ 4.20 2.86 per ounce

22 ÷ 7.04 = 3.13 per ounce

The twelve ounce package costs the least per ounce

User Arismendi
by
6.9k points