118k views
5 votes
If 6 pounds of apples cost $9, how much would 21 pounds of apples cost?​

1 Answer

2 votes

Answer:

$31.50

Explanation:

divide 9 by 6 to get the price per pound ($1.50), then multiply that by 21 to get the close of 21 pounds of apples ($31.50)

User Kevin Peno
by
4.5k points