198k views
1 vote
4 movie tickets cost $48. At this rate, what is the cost of:

5 movie tickets?

User Randomizer
by
7.3k points

2 Answers

5 votes

Answer:

$60

Explanation:

4x=48

x=12 so each ticket costs 12 dollars

so for 5 movie tickets 12x5=60 dollars

so 5 movie tickets would cost 60 dollars

6 votes

Answer:

60 dollars for 5 tickets.

Explanation:

4x=48

x=12

5 times 12= 60

User Per Alexandersson
by
6.6k points