40.9k views
5 votes
Mrs. Nixon went to the store to buy candy for her

students. Candy was on sale for $0.90 per
pound. If Ms. Nixon purchased 2.5 pounds of
candy, how much did she pay?

1 Answer

1 vote

Answer:

$2.25

Explanation:

First, we (always) highlight key details. In this case, we would highlight that th candy is 90 cents per pound, and the she bought 2.5 pounds. Now, we just multiply 2.5 by .90, and boom! We get $2.25. Mrs. Nixon spent $2.25 (or two dollars and twenty-five cents) on candy bars.

User Yogesh Borhade
by
4.7k points