197k views
3 votes
Can someone pls help me

This water bottle has a mass of 0.5 kg. If the net force acting on the bottle is 5 N to the right, what is the bottle's acceleration?
(Hint: Use the formula a = ...)

A. a = 50 m/s^2 right
B. a = 2 m/s^2 left
C. a = 10 m/s^2 right
D. a = 10m/s^2 left​

User Frant
by
7.2k points

1 Answer

1 vote

Hey, do you have the answer to this question?

User Amin Fazlali
by
7.3k points