Answer: 0.2877
Explanation:
Given : The proportion of eggs will be damaged in route to the stores = 15% = 0.15
Sample size = 100
Let p be the probability of her eggs will be damaged.
The probability that less than 13% will be damaged is given by :-



Hence, the required probability = 0.2877