67.1k views
1 vote
At the movies, Chris can buy 2 tickets for $20.50. At this rate, how much will it cost to buy 7 tickets?

1 Answer

3 votes

Divide by 2 to find the unit rate and multiply by 7 to find the cost of 7 units.

20.5/2 = 10.25.

10.25 times 7 = 71.75

It will cost $71.75 to buy 7 tickets.

User Jaruba
by
8.3k points