49.2k views
0 votes
What is the mass of an object if its density is 12.3 g/ml and it has a volume of 25 ml?

User Dturanski
by
7.3k points

1 Answer

3 votes


density \: = (mass)/(volume)

mass = 12.3 × 25

= 307.5

approximately = 308 g

User NathonJones
by
7.7k points