103k views
0 votes
At the market, 8 apples cost $4.How much do 9 apples cost?

User Pocketsand
by
4.3k points

2 Answers

4 votes

Answer:

Explanation:

C.f.

User Mannutech
by
5.0k points
6 votes

Answer:

$4.50

Explanation:

We must find the unit rate.

Unit rate equals: 1 apple for 50 cents.

.5 multiplied by 9 is 4.5

User Onur Gelmez
by
4.7k points