Answer:
The answer is 3.14 g/mL
Step-by-step explanation:
The density of a substance can be found by using the formula

From the question
mass = 78.51 g
volume = final volume of water - initial volume of water
volume = 45 - 20 = 25 mL
So we have

We have the final answer as
3.14 g/mL
Hope this helps you