Answer:
The mass of the second weight is approximately 0.477 kg
Step-by-step explanation:
The given parameters are;
The acceleration experienced by the two weights = 3.8 m/s²
The mass of the first weight = 1.08 kg
The formula for the acceleration, a, of weights attached to a friction pulley, is given as follows;

Where;
a = The common acceleration of the two weights
g = The acceleration due to gravity = 9.81 m/s²
M = The mass of the first weight = 1.08 kg
m = The mass of the second weight
Therefore, we have;

The mass of the second weight = m ≈ 0.477 kg
The mass of the second weight ≈ 0.477 kg.