30.8k views
0 votes
Question 10 (2 points)

D=M/V



Toy car has a mass of 250grams and a volume of 50cm3. What is the density?

a
9g/ml
b
9g/cm3
c
5g/cm3
d
5g/ml

User Hasteq
by
7.2k points

1 Answer

0 votes

Answer:

D

Explanation:

mass =250 g abd volume = 50cm^3 = 50 ml

Density = mass/volume

Density = 250/50 =5 g/ml or 5g/cm^3

User Hieu Duc Pham
by
6.9k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.