81.0k views
4 votes
NEED YOUR HELP ASAP!!​

NEED YOUR HELP ASAP!!​-example-1
User Pshoukry
by
5.5k points

1 Answer

6 votes

Answer:

$1.67

Explanation:

To find out the price per pound, you need to find the unit price.

15/9 = $1.67/1

Simply divide both numbers by 9.

User Rhys Jones
by
5.7k points