The Scott family is trying to save as much money as possible. One way to cut back on the money they spend is, by finding deals while grocery shopping; however, the Scott family needs help determining which store has the better deal. At Grocery Mart, strawberries cost $2.89 for 2lbs, and at Baldwin Hills Market strawberries are $3.99 for 3 lbs. What is the price per pound for strawberries at each grocery store? If necessary, round at the hundredth place value.
Grocery Mart:
Baldwin Hills:
If the Scott family wanted to save money, where should they go to buy strawberries? Why?(use words and numbers) Please explain your answer and do this step by step.
PLS HELP ME