9.0k views
2 votes
+

The density of a liquid substance is 0.95 g/mL. Three students calculated the density as 0.56 g/mL. Calculate the percent error.
0 41.05 %
41.0 %
O 41.053%
O 41%

User Paul Huynh
by
7.1k points

1 Answer

4 votes

Answer:

The answer is 41.05 %

Step-by-step explanation:

The percentage error of a certain measurement can be found by using the formula


P(\%) = (error)/(actual \: \: number) * 100\% \\

From the question

actual density = 0.95 g/mL

error = 0.95 - 0.56 = 0.39

So we have


p(\%) = (0.39)/(0.95) * 100 \\ = 41.0526315...

We have the final answer as

41.05 %

Hope this helps you

User Void S
by
7.0k points