183k views
4 votes
Cayenne bought 20 pencils for 1.60 dollars at that rate how much would 35 pencils cost ​

User Bdd
by
5.0k points

1 Answer

2 votes
35 pencils would cost $2.80,


$1.60 / 20 = $.08
Each pencil costs $0.08 each

.08 * 35 = 2.80
User Platizin
by
4.7k points