Answer:
a. $20
b. No.
c. $0.18 per unit
Step-by-step explanation:
a. Hourly cost = Material defects * Cost to replace
50 units are inspected per hour with a 0.04 chance of defects.
= 50 * 0.04 = 2 units
Hourly cost = 2 * 10
= $20
b. No. Based on costs alone, Paying the inspector $9 an hour would be more cost effective than paying $20 to replace the defect.
c. Cost of inspecting each unit = Instructor fee/ Units inspected in an hour
= 9 / 50
= $0.18 per unit