229k views
3 votes
The owner of a store sells raisins for $3.20 per pound and nuts for $2.40 per pound. He decides to mix the raisins and nuts and sell 50 pounds of the mixture for 2.72 per pound. What quantities of raisins and nuts should he use?

User BDM
by
5.6k points

1 Answer

5 votes
5.40? i’m not sure .


User Netizen
by
6.0k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.