19.0k views
4 votes
Using Newton's 2nd law,find the mass if the force is 18 N and the acceleration is 2 m/s/s.

1 Answer

4 votes

Answer:

9 kg

Step-by-step explanation:

According to Newton's second law:


f = ma


m = (f)/(a)

Given:

f = 18 N

a = 2 m/s^2

Substitute the given values in the formula.


m = (18)/(2)


m = 9

User Burhan Uddin
by
7.6k points