175k views
1 vote
Hours did he average per day!

10. Six cases of paper cost $159.98. How much does one
case cost? explain
HELP!!!

2 Answers

5 votes

Answer:

$26.6633333333

Step-by-step explanation:

You divide $159.98 by 6 lol

User Optional
by
5.6k points
4 votes
Answer:
$26.66 per case

Step-by-step explanation:

We want to find the cost per case. Therefore we must divide the cost by the number of cases.
cost per case= cost/cases
We know that it costs $159.98 for 6 cases of paper.
cost per case= $159.98/6 cases
Divide.
cost per case= $26.66333333333333/case
Round to the nearest cent or hundredth. The 3 in the thousandth place tells us to leave the 6 in the hundredth place.
cost per case ≈$26.66

It costs about $26.66 per case of paper.
User Biker John
by
4.6k points