91.1k views
1 vote
If Lara purchased 6 cups of blue paint for $48, what is the unit price per cup of blue paint? NEED TO BE ANSWERED TODAY

1 Answer

4 votes

Answer:

The unit price per cup of blue paint would be $8

Explanation:

because 6x8=48 soo each cup would be 8 dollars.

User Bridget
by
5.7k points