70.6k views
1 vote
If three boxes of pasta cost $5.79, find the cost of 22 boxes.

2 Answers

3 votes
The answer would be 42.46

How I got the answer divide 5.79 by 3 three multiply the answer by 22 then you get the answer
User Rajesh Pandya
by
5.5k points
6 votes

Answer:

Explanation:

3 boxes of pasta --> $5.79

1 box of pasta --> $5.79/3=$1.93

22 boxes of pasta --> $1.93 x 22 =$42.26

User Kawd
by
5.5k points