Answer:
The amount the student needs to save is approximately $269.167
Explanation:
The amount the student already has saved for his laptop = $307.50
The amount the student puts aside each month to pay for the laptop = $100
The total amount saved after 5 months = 75% of the total cost of the laptop
Therefore, we have;
The total amount the student has after 5 months = $307.5 + 5 × $100 = $807.5
The total amount saved after 5 months = 75% of the total cost of the laptop
Therefore;
$807.5 = 75% of the total cost of the laptop
The total cost of the laptop = $807.5/75% = $807.5/75 × 100 =
The total cost of the laptop ≈ $1076.67
Therefore;
The amount the student needs to save = $1076.67 - $807.5 =

The amount the student needs to save ≈ $269.167.