182k views
1 vote
Jane bought three sheets

of poster board and a pack of markers. Denise
bought two packs of construction paper and a
tube of glue. Who spent more? How much more?
Ef Jane buys two more sheets of poster board, how
much does she spend all together?
MR? Reasoning lulene has $25 to make post​

1 Answer

7 votes

Answer: See explanation

Step-by-step explanation:

Here is the complete question:

a. Jane bought three sheets of poster board and a pack of markers. Denise bought two packs of construction paper and a tube of glue. Who spent more? How much more?

b. If Jane buys two more sheets of poster board, how much does she spend all together?

c. Julene has $25 to make poster. She buys 2 packs of marker, 1 pack of construction paper, two tubes of glue and a roll of tape. How many sheets of poster board can she buy with the money she has left?

Poster board = $1.29/sheet

Markers = $4.50/pack

Tape = $1.99/roll

Glue = $2.39/tube

Construction paper = $3.79/pack

a. For Jane:

3 × poster board = 3 × $1.29 = $3.87

1 × pack of markers = 1 × $4.50 = $4.50

Total = $3.87 + $4.50 = $8.37

For Denise:

2×construction paper=2 × $3.79= $7.58

1 × glue = 1 × $2.39 = $2.39

Total = $7.58 + $2.39 = $9.97

From the analysis above, we can see that Denise spends ($9.97 - $8.37) = $1.60 more.

b. Total amount spent already by Jane in question a = $8.37

If Jane buys two more sheets of poster board, this will be:

= 2 × $1.29 = $2.58

Total amount spent = $8.37 + $2.58

= $10.95

c. Amount with Julene = $25

She bought:

2 packs of marker= 2×$4.50 = $9.00

1 pack of construction paper = $3.79

two tubes of glue = 2 × $2.39 = $4.78

1 roll of tape = 1 × $1.99 = $1.99

Total amount spent:

= $9.0 + $3.79 + $4.78 + $1.99

= $19.56

The amount that'll be left with her will be:

= $25 - $19.56

= $5.44

To calculate the amount of sheets of poster board that can she buy with the money she has left, we divide $5.44 by $1.29. This will be:

= $5.44/$1.29

= 4.2

= 4 approximately

She can buy 4 sheet of poster board

Jane bought three sheets of poster board and a pack of markers. Denise bought two-example-1
User Osman M Elsayed
by
5.1k points