199k views
2 votes
WHOEVER CAN DO THIS CORRECTLY ILL LOVE U FOREVER!!

compare each pair of grocery items and work out which option is the better value for money.

a) 5kg of potatoes for $4.95 or 7.5kg for $7.15

b) a packet of four batteries for $3.88 or a packet of ten for $9.89

c) a 500 g tin of coffee for $9 or a 150 g had for $2.99​

User Vptheron
by
5.2k points

1 Answer

3 votes

Answer:

A

Explanation:

i just know :)

User ISTB
by
5.4k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.