WHOEVER CAN DO THIS CORRECTLY ILL LOVE U FOREVER!!
compare each pair of grocery items and work out which option is the better value for money.
a) 5kg of potatoes for $4.95 or 7.5kg for $7.15
b) a packet of four batteries for $3.88 or a packet of ten for $9.89
c) a 500 g tin of coffee for $9 or a 150 g had for $2.99