58.1k views
1 vote
1.5 lbs of gum balls I want to buy it’s 3.99 per pound

1 Answer

2 votes

Answer:

$5.99 for 1.5 lbs of gumballs

Explanation:

You want to buy One and a half pounds of gumballs for $3.99 per pound. It is 3.99 for one pound of gumballs, so the price for half a pound of gumballs is half of that price.

3.99 / 2 = 1.995

Then add the price of 1 pound

3.99 + 1.995 = 5.985

Then you can round that up to 5.99

User Marypat
by
5.2k points