Answer:
Total cost for the period= $15,360
Step-by-step explanation:
To calculate the direct material purchases, we need to use the following formula:
Purchases= production + desired ending inventory - beginning inventory
July (ounces):
Production= 3,500*15= 52,500
Desired ending inventory= 0
Beginning inventory= 0
Total= 52,500
Total cost= 52,500*0.08= $4,200
August (ounces):
Production= 4,400*15= 66,000
Desired ending inventory= 0
Beginning inventory= 0
Total= 66,000
Total cost= 66,000*0.08= $5,280
September (ounces):
Production= 4,900*15= 73,500
Desired ending inventory= 0
Beginning inventory= 0
Total= 73,500
Total cost= 73,500*0.08= $5,880
Total cost for the period= $15,360