11.8k views
0 votes
Tom is buying a package of pens at a store. The store sells packages of 8 pens for $1.28 and 14 pens for $1.54. Which package offers the better unit price? Question 4 options: A. 8 pens for $1.28

plzz help me A.S.A.P!!!

2 Answers

2 votes

Answer:

It would be 14 pens for $1.54

Explanation:

Divide 1.28 and 8, you get 0.16

Divide 1.54 and 12, you get 0.11

The 14 pens offers a better unit price of .11 cents per pen, instead of .16 cents per pen.

Hope this helps!

-Jerc

User Mattbornski
by
4.8k points
4 votes

Answer:

14 pens for $1.54

Explanation:

If you divide $1.28 by 8, you get $0.16. If you divide $1.54 by 14, you get $0.11, therefore the 14 pen package is a better deal.

User Bobby Durrett
by
5.3k points