14.1k views
2 votes
If an unknown solid has a mass of 84.0 grams and occupies 279 mL of space, what is its

density?

1 Answer

1 vote

Answer:

0.301 g/mL

Step-by-step explanation:

Density = Mass / Volume

Step 1: Define variables

M = 84.0 g

V = 279 mL

D = ?

Step 2: Substitute and Evaluate for D

D = 84.0 g / 279 mL

D = 29/93 g/mL

D = 0.301075 g/mL

Step 3: Simplify

We are given 3 sig figs

0.301075 g/mL ≈ 0.301 g/mL

User Flame
by
7.3k points