91.8k views
0 votes
Kristen purchased a 6-pack of Dr. Pepper for $5.28. What is the cost of 1 can?

User Magno
by
6.1k points

2 Answers

2 votes
Each can is .88 cents
User Paulek
by
7.4k points
2 votes
each can cost .88 you just divide 5.28 by 6
User Minnow
by
7.1k points