91.8k views
0 votes
Kristen purchased a 6-pack of Dr. Pepper for $5.28. What is the cost of 1 can?

User Magno
by
4.7k points

2 Answers

2 votes
Each can is .88 cents
User Paulek
by
5.7k points
2 votes
each can cost .88 you just divide 5.28 by 6
User Minnow
by
5.3k points