130k views
4 votes
Jackson bought 5 ounces of raisins for \$4 dollar sign, 4. How much do raisins cost per ounce? \$

dollar sign How many ounces of raisins can be bought for \$1dollar sign, 1? ounces

User Giardino
by
6.2k points

1 Answer

4 votes

Answer:

Answer:

Cost of raisin per ounce = $0.8

Explanation:

Solution:

Number of ounces = 5 ounces

Price of 5 ounces= $4

Cost of raisin per ounce = ?

To find out the price per ounce, simply take the total dollar amount of the product and divide it by the number of ounces.

Formula = Price/Number of ounces

= 4/5

=$0.8

Cost of raisin per ounce = $0.8....

Explanation:

User Geert Schuring
by
5.8k points