Answer:
Product costs= $77,350
Step-by-step explanation:
The product costs are those incurred directly into production. In this case, it is for financial purposes, therefore we take into account the variable costs. If it were for accounting purposes, it can incorporate the fixed overhead.
Product costs= direct material + direct labor + variable overhead
Product costs= 6,500*(6.4 + 3.5 + 2)
Product costs= $77,350