13.4k views
0 votes
The height, h(t), in feet of an object thrown into the air with an initial upward velocity of 104

feet per second is given by the formula h(t) = -1672 + 1047, where t is the time in seconds. What
is the height of the object after 4 seconds?

User Noah Thorp
by
7.0k points

1 Answer

3 votes

Answer:

160 feet

Explanation:

h(t) = -16t² + 104t

h(4) = -16(4)² + 104(4)

h(4) = 160

User Geerlingguy
by
6.8k points