131k views
1 vote
Determine the magnitude of the acceleration experienced by an electron in an electric field of 595 N/C .

User Chengpohi
by
7.0k points

1 Answer

4 votes

Answer:

The value is
a =- 1.045 *10^(14) \ m/s^2

Step-by-step explanation:

Generally electrostatic force is mathematically represented as


F = q * E

This force can also be mathematically represented as


F = ma

=>
ma = q E

Here q is the charge on an electron with the value

=>
q = -1.60 *10^(-19) \ C

and m is the mass of the electron with value


m = 9.11 *10^(-31) \ kg

Here E is given as E = 595 N/C

So


9.11 *10^(-31) *  a  =  -1.60 *10^(-19)  * 595

=>
a =- 1.045 *10^(14) \ m/s^2

User Nikita Took
by
7.5k points