66.1k views
5 votes
Dorothy bought 4 boxes of chocolates for $12
find the unit price

User Lorz
by
8.5k points

1 Answer

4 votes

Answer:

$ 3

Explanation:

Hi there !

4 boxes .................. $12

1 box .........................$ x

x = 1×12/4 = 12/4 = $ 3

Good luck !

User Luisgabriel
by
8.0k points

Related questions

asked Jan 19, 2024 72.7k views
Jeantimex asked Jan 19, 2024
by Jeantimex
8.0k points
1 answer
5 votes
72.7k views