Answer:
a. H2S(g)/t = 1.48 mol/s
CS2(g)/t = 0.740mol/s
H2(g)/t = 2.96mol/s
b. Ptot /t = 981torr/min
Step-by-step explanation:
a. Based on the reaction:
CH4(g) + 2 H2S(g) → CS2(g) + 4 H2(g)
1 mole of CH4 reacts with 2 moles of H2S producing 1 mole of CS2 and 4 moles of 4H2
If CH4 decreases at the rate of 0.740mol/s, H2S decreases twice faster, that is 0.740mol/s = 1.48 mol/s
CS2 is produced with the same rate of CH4 because 1 mole of CH4 produce 1 mole of CS2 = 0.740mol/s
The H2 is produced four times faster than CH4 is decreased, that is:
0.740mol/s * 4 = 2.96mol/s
b. With the reaction:
2 NH3(g) → N2(g) + 3 H2(g)
2 moles of ammonia are consumed whereas 1 mole of N2 and 3 moles of H2 are produced.
That means 2 moles of gas are consumed and 4 moles of gas are produced.
If the NH3 decreases at a rate of 327torr/min, the gases are produced in a rate twice faster. That is 327torr/min*2 =
654torr/min
The rate of change of the total pressure is rate of reactants + rate of products:
654torr/min + 327torr/min =
981torr/min