207k views
1 vote
Shannon's aunt gave her a $10 gift card to Toys R Us for her birthday. Determine the price of the most expensive toy that Shannon can buy with this gift card if sales tax is currently 9.4%.

1 Answer

3 votes

Answer:

$9.06

Explanation:

We are told in the question that:

Shannon's aunt gave her a $10 gift card to Toys R Us for her birthday

Sales tax on the gift card = 9.4%

Sales tax = 9.4% × $10

Sales tax = $0.94

The price of the most expensive give Shannon can buy with this gift card is calculated as:

Price of the gift card - Sales tax

$10 - $0.94

=$ 9.06

User Tjleigh
by
7.2k points