210k views
3 votes
A company orders 28 boxed lunches from a deli for $204.40. If each boxed lunch

costs the same amount, what is the unit cost of each boxed lunch?

User BlueSun
by
8.2k points

1 Answer

4 votes

Answer:

$7.3 per boxed lunch

Explanation:

204.40/28=7.3