Answer:
m₁ = 0.37 kg
Step-by-step explanation:
According to Law of conservation of energy:
Heat Lost by Aluminum = Heat Gained by Water
m₁C₁ΔT₁ = m₂C₂ΔT₂
where,
m₁ = mass of piece of aluminum = ?
C₁ = specific heat capacity of aluminum = 900 J/kg.°C
ΔT₁ = Change in temperature of aluminum = 250°C - 22°C = 228°C
m₂ = mass of water = 9 kg
C₂ = specific heat capacity of water = 4200 J/kg.°C
ΔT₁ = Change in temperature of aluminum = 22°C - 20°C = 2°C
Therefore,
m₁(900 J/kg.°C)(228 °C) = (9 kg)(4200 J/kg.°C)(2°C)
m₁ = (75600 J)/(205200 J/kg)
m₁ = 0.37 kg